Kapela versus DJ: Jedno z největších svatebních dilemat

2.3.2023

Málokteré svatební rozhodování je tak náročné jako právě volba mezi kapelou a DJ. Jedno je ale jisté, hudební doprovod k veselce zkrátka patří a bez pořádné muziky můžete na velkolepý večírek rovnou zapomenout. Co je tedy lepší – kapela, nebo DJ? A na co si při výběru dát pozor?

Kapela na svatbu: Proč ji vybrat?

Řekněme si to na rovinu. Živá hudba má zkrátka něco do sebe, a pokud zvolíte kapelu, jejíž členové jsou i tak trochu showmani, pak máte o zábavu postaráno. Na druhou stranu živá hudba se spíše hodí pro konkrétní typy svateb. Například chystáte-li venkovní svatbu v ležérním duchu, pak je rozhodně lepší volbou kapela. Stejně tak pokud víte, že na vašem seznamu hostů jsou spíše starší ročníky, pak živá hudba sklidí jistě úspěch. Avšak i mladší duše zaplesají, vyberete-li kapelu, která umí zahrát chytlavé moderní písničky. Zkrátka volbu muzikantů přizpůsobte „publiku“.

Živá hudba umí také vykouzlit naprosto jedinečnou a nezaměnitelnou atmosféru. Písnička přehrávaná z rádia rozhodně nebude znít tak honosně, jako když ji někdo zahraje na piano či housle. Nemluvě o zpěvu, který mnohdy dojme i ty největší svatební skeptiky.

DJ na svatbu: Jaké jsou jeho výhody?

Plusové body kapely bychom měli a nyní přichází na řadu srovnání s DJ. Hned na úvod je nutné podotknout, že není DJ jako DJ. Jestliže se uchýlíte k levnější volbě, může se vám stát, že budete mít na svatbě pouhého přepínače písniček v playlistu. Na druhou stranu, dáte-li si s výběrem záležet, můžete se těšit na pořádný zážitek. Správný DJ umí zvednout ze židle i starší obecenstvo a nemá problém zahrát cokoliv dle chuti hostů tak, aby nenarušil tempo zábavy. A takoví mistři svého řemesla se umí velmi dobře popasovat i s rolí moderátora večerní zábavy.

Mezi další výhody patří skutečnost, že DJ povětšinou nabízí skutečně bohatý hudební repertoár. Zatímco některé kapely hrají pouze určitý žánr nebo jen v některém jazyce, takový DJ vám dokáže zahrát prakticky cokoliv. A tak můžete mít na své svatbě ABBU, The Rolling Stones, Hanu Zagorovou nebo třeba Chinaski. Třešničkou na dortu je také fakt, že DJ vás rozhodně vyjde levněji než zmíněná kapela.

Jak se rozhodnout mezi kapelou a DJ

Rozhodování mezi kapelou a DJ není jednoduché. Na co byste tedy měli myslet? V prvé řadě si ujasněte, jaký styl svatby chcete mít. Chystáte-li moderní svatbu v přepychových prostorách, pak vám tam rozhodně bude sedět spíše DJ. Na druhou stranu kapela se hodí jak na uvolněnější svatbu, tak i na tu honosnější. Vše záleží na volbě kapely.

Kromě stylu také zvažte věk a náturu vašich hostů. A pokud si nejste s výběrem jisti, uspořádejte o tom anketu, kterou můžete zveřejnit například na vašem svatebním webu. Nechte hosty rozhodnout o tom, jaký druh zábavy se jim líbí více, a podle toho se zařiďte.

Tip: Nevíš, na koho vsadit? Sjednej si s námi svatební konzultaci a my ti rádi poskytneme náš seznam ověřených dodavatelů včetně kapel a DJs. 

Nezapomínejte také na cenu a kvalitu služeb, které poptáváte. Cena kapely je většinou vyšší než ta, kterou zaplatíte za DJ. V obou případech však pátrejte po skutečných profesionálech. Je-li to možné, domluvte si s DJ nebo s některým ze členů kapely schůzku. Nastiňte své požadavky a představy a společně si vyhodnoťte, jestli se na vašich očekáváních shodnete. Dalo by se říct, že volba hudby je v tomto bodě velmi podobná výběru svatebního fotografa. Budete-li cítit, že s protistranou nejste na stejné notě, pak se raději poohlédněte někde jinde.

Zkombinujte DJ a živou hudbu

Velkým hitem posledních několika svatebních sezón je kombinace DJ a živé hudby. Pokud si tedy nechcete volit mezi oběma variantami, jednoduše je propojte. Oblíbená je například kombinace DJ se saxofonistou či houslistou. Nejen že se mohou během večerního hudebního programu krásně doplňovat, ale stejně tak mohou obstarat hudbu v různých částech dne. Například saxofonistu můžete využít pro obřad, a stejně tak pro oběd. Večer se zábavy ujme DJ. Ta správná kombinace je ale pochopitelně jen a pouze na vás a hudební fantazii se v oblasti svateb rozhodně meze nekladou.