„Některým svým klientkám říkám, že jsem jen z papíru přešla na tváře,“ směje se vizážistka Petra Grézlová

19.11.2019

Absolventka prestižní školy Make-up Institute Prague, vášnivá žena do make-upu a krásy. To je Petra Grézlová, vizážistka, která na sobě neustále pracuje a minimálně dvakrát do roka si doplňuje vzdělání u těch nejlepších vizážistů v ČR, aby nebyla pozadu a mohla klientkám nabídnout to nejlepší a nejnovější ze světa vizážistiky. Jak říká sama Peťka: „Momentálně žiju svůj sen, který mě velmi baví a naplňuje.“ Zaměřuje se především na denní, večerní, slavnostní, svatební, extravagantní, foto make-up a hair styling. Jak probíhá zkouška svatebního líčení? Jaký je rozdíl mezi denním a svatebním líčením? Nejen na tyto otázky vám v rozhovoru odpoví vizážistka Petra Grézlová.

Jak jste se k práci vizážistky dostala?

Původně jsem vyučená cukrářka, ale k této profesi jsem nikdy moc nepřičichla. Vždy jsem snila o tom být vizážistkou. Od malička jsem moc ráda malovala, tak některým svým klientkám říkám, že jsem jen z papíru přešla na tváře. (smích)

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

Rozmanitost. Každá klientka je jedinečná, každé sluší něco jiného. Některé dávají přednost výraznějšímu líčení, další spíše vsází na přirozenost. To samé je i v účesech. Baví mě podpořit ženskost a jejich přirozenou krásu.

Liší se svatební make-up od denního make-upu? Jak?

Svatební líčení je specifická služba. Je potřeba, aby líčení vydrželo od ranních příprav do druhého dne a samotné svatební líčení zabere jednou tolik času než klasické denní líčení. U svatebního líčení používám pokročilejší techniky pro zapracování make-upu do pleti, aby opravdu vydržel po celý den i v největších parnech. Nevěstě také lepím trsové řasy, které si běžně klientky u denního líčení nelepí. Taktéž každou vrstvičku make-upu prostříkávám fixačním sprejem, aby byla opravdu jistota, že se líčení po celý den nehne. Pak už jen se smíchem dodávám, že nevěstě pomůže při odlíčení škrabka. (smích)

Co je u svatebního líčení důležité?

Aby nevěstě slušelo. Samozřejmostí je, že líčení vydrží opravu celý den. 

Vydrží líčení celý den, i přes slzy štěstí?

Ano. Pokud to nejsou vyloženě Niagarské vodopády (smích), tak líčení skrze pokročilejší techniku zapracování do pleti vydrží bez potíží i slzičky! Vždy ještě podám před obřadem nevěstě instrukce, jak si setřít slzičky, aby do líčení nezasáhla. Navíc při každé vrstvičce make-upu, která jde na pleť, používám fixační sprej, který zvýší odolnost proti slzičkám a různému otěru.

Kdy by vás nevěsta měla oslovit?

Pokud se nevěsta rozhodne pro mé služby, ideální čas na kontaktování je nejlépe ihned po tom, co matrika snoubencům potvrdí termín svatby. Termíny se mi plní cca rok dopředu a může se stát, že na poslední chvíli už není v mých silách nevěstu přijmout.

Líčíte i svatebčanky?

Ano a moc ráda! Krom líčení můžu svatebčanky i učesat. Dokonce občas potřebuje úpravu také samotný ženich, ať už vlasů, nebo schovat něco na pleti, ale není to tak časté.

Kdy probíhá zkouška svatebního líčení?

Zkouška svatebního líčení probíhá zhruba měsíc před svatbou. Nevěsta už má většinou ucelenou představu, jak by měla či chtěla vypadat v den svatby.

Je třeba, aby si nevěsta něco s sebou přinesla na zkoušku?

Ideální je vzít si s sebou obrázek buď už vytištěný, nebo v mobilu, jak by nevěsta chtěla být nalíčená. Pokud nevěstě dělám i svatební účes, tak i tady je dobré mít nějakou představu. Když zůstaneme u vlasů – rozhodně doporučuji si přinést i závoj, pokud nevěsta bude mít, případně i nějakou ozdobu do vlasů, kterou si sama pořídila. 

Jaké informace by vám nevěsta měla sdělit?

Už při rezervaci termínu se nevěsty ptám na čas obřadu a na místo. Mívám totiž v jeden termín i dvě svatby, tak ať jsem schopna se plnohodnotně postarat o všechny a skloubit vše časově. Taky mě zajímá, jestli budu jen líčit nebo i česat. Také se ptám, jestli budu kromě nevěsty připravovat ještě nějakou svatebčanku. Po zkoušce pak už jen doplníme přesnou adresu, kam mám dorazit, a telefonní kontakt pro všechny případy.

Jak taková zkouška probíhá?

Každá zkouška je individuální. Převážnou část zkoušek provádím v salonu v Ostravě-Hrabůvce, ale po domluvě můžu dorazit i v den zkoušky za nevěstou domů. Po příchodu na zkoušku nabídnu nevěstě malé občerstvení a pouštíme se do díla. Vyptám se, jak zhruba budou vypadat šaty – nejlepší je fotka na postavě, ale ne v každém svatebním salonu focení umožní. Také mě zajímá, v jakém účesu se nevěsta sama cítí nejlépe, jestli má radši vlasy stažené nebo spíše volnější – samozřejmě ale záleží i na typu šatů, aby všechno ladilo. Ohledně líčení se vyptám na veškeré možné alergie, abychom se jim vyhnuly. Pokud je nevěsta alergická na kosmetiku nebo na složku, která je obsažena v 90 % kosmetiky, většinou mě upozorní dopředu a v tu chvíli jí doporučuji, aby donesla svou vlastní kosmetiku, na kterou je zvyklá a ví s jistotou, že jí nijak neublíží. Následně probereme, jaké líčení si představuje, jestli je odvážnější a nebojí se výraznějšího líčení, nebo chce jen sjednotit pleť a trošku podpořit oči. Vždy doporučuji, aby líčení bylo trochu výraznější, protože fotoaparáty obzvlášť v létě, kdy svítí ještě přímé slunce, pojmou 50 % barev a více a pak ve výsledku není na fotkách líčení moc znatelné. Po zjištění veškerých informací se pouštím do díla! Zkouška trvá s líčením i účesem průměrně okolo 2,5 hodiny.

Ve svatební den – jezdíte za nevěstami, nebo docházejí k vám?

Ve svatební den dojíždím vždy za nevěstou, je to lepší, než kdyby nevěsta musela cestovat za mnou do Ostravy a pak přejíždět zpět na místo svatby.

Začíná dřív s přípravami kadeřnice nebo vizážistka?

Já osobně mám raději, když už je nevěsta před líčením učesaná. Je to ale vždy jen o domluvě, kdo z nás začne dřív.

Jaké byly trendy pro rok 2019?

Už pár let je velmi oblíbený boho styl – ať už v šatech, ve stylu svatby, či i v účesech. Většinou jsou to polorozpuštěné drdoly, různé proplétané copy nebo jen natočené vlasy s květinovým věncem. V líčení pro rok 2019 vede jednoznačně přirozenost

Trendy ve svatebním líčení pro rok 2020?

Sjednocená, ale rozzářená pleť. Stejně jako pro rok 2019 nevěsty vsázejí na přirozenost!

Jak dlouho trvá svatební líčení?

Líčení v den zkoušky i ve svatební den zabere asi hodinku času.

Zůstáváte s některými nevěstami na svatbě celý den?

Nestává se to. Nevěsty to po mně nežádají. Ale byla jsem na pár svatbách, kde jsem zůstávala do konce obřadu, abych nevěstu poupravila a mohla jsem ze svatebního místa odjet.

Jak se tyto služby pohybují cenově?

Za sebe můžu říct, že líčení i se zkouškou vychází okolo 2 tisíc korun. Kompletní servis, s líčením a účesem ve svatební den včetně zkoušky, se pohybuje v rozmezí od 3 500 do 4 000 Kč.

Chodí k vám nevěsty spíše na líčení, nebo na tzv. 2v1?

Většinou se setkávám s nevěstami, které hledají kompletní služby. Samozřejmě pro mě není problém nevěstu jen nalíčit či učesat, pokud už má domluvenou jinou kadeřnici či vizážistku.