Zrušení nebo přesunutí svatby kvůli koronaviru v Česku

19.3.2020

To, co se v posledních týdnech děje v Česku, jsme jistě všichni zaznamenali. Psaly jsme o tom už v předchozím příspěvku. Nemoc Covid-19 se dotkla celého světa. Epicentrum pandemie koronaviru se přesunula z Číny do Evropy. Největší problémy hlásí Itálie a následně Španělsko. Více o Zrušení nebo přesunutí svatby kvůli koronaviru v Česku se dozvíte níže…

Ilustrační foto
Zdroj: instagram.com/weddingdreamdesigner

Nevyhnula se tomu ani Česká republika. Situace neustále eskaluje a vyvíjí se. Byly zrušeny všechny akce, ať už sportovní, kulturní či společenské. Právě do společenských se bezpochyb řadí i svatby. Podle určitých předpokladů by tahle situace mohla trvat i 3 měsíce. Nikdo to ale neví přesně. Nikdo totiž nedokáže predikovat vývoj koronaviru v Česku.

Tahle situace se dotýká i vás, snoubenců. S našimi klienty aktuální situaci řešíme a nejbližší svatby z většiny přesouváme na pozdější termíny. Chtěly bychom ale pomoct i lidem, budoucím novomanželům, kteří si neví s touto situací rady. Sepsaly jsme pro vás pár tipů, co můžete udělat a jaké máte varianty…

Svatby březen – duben

Svatby, které jsou plánované na březen i duben se přesouvají na jiný termín nebo se ruší. Bohužel, jiná možnost aktuálně není. Vzhledem k opatřením, které vydala vláda.

Víme, že situace není lehká, a že jste svůj den D plánovali mnoho měsíců. Nikdo ale ještě před pár měsíci netušil, jaké situaci budeme čelit. Je třeba zachovat chladnou hlavu a svatbu posunut o pár týdnů nebo na příští rok. Rozhodně není potřeba rušit svatbu.

Zrušení nebo přesunutí svatby kvůli koronaviru v Česku | Svatební agentura SimplyYes - Ostrava
Ilustrační foto
Zdroj: https://www.aljazeera.com

Svatby květen a dál

Pokud máte termín v květnu, z vlastní zkušenosti, vnímáme, že snoubenci ještě doufají, že se jejich svatba uskuteční. Myslíme si ale, že i termíny v květnu jsou ohrožené. V případě, že máte květnové datum, doporučujeme komunikovat se svými svatebními dodavateli a svatebním místem. Zjistěte si, jak se k tomu staví a jaké máte možnosti s přesunutím termínu či vrácení již zaplacených záloh. V případě, že by se svatba nemohla konat, ať víte na čem jste. Každopádně sledujte vývoj situace a dle toho pak konejte.

Červnové, červencové či srpnové termíny. Tady těžko predikovat, co bude. Nicméně, doufáme, že se situace do června uklidní, a že se svatby budou konat.

Jak tedy postupovat pokud máte svatbu v těchto termínech?

 • Svatbu nechejte v původním termínu a čekejte, jak se situace bude nadále vyvíjet
 • Termín svatby přesuňte na konec léta/podzim/zimu (tady ale pozor! Je důležité, aby termín vyhovoval všem vašim dodavatelům a svatebnímu místu)
 • Přesuňte termín svatby na později a zvolte den v týdnu (pátky a soboty budou z většiny plně obsazené)
 • Mějte svatbu s nižším počtem hostů
 • Intimní obřad ve 4 a následnou velkolepou hostinu uspořádat, až se situace uklidní
 • Svatební den přesunout na následující rok 2021
 • Svatbu zrušit (dle našeho názoru, ale k tomu není důvod)

Věříme, že nejpozději od července bude situace pod kontrolou, stabilizována a svatby budou se vší parádou!

Na co bychom neměli zapomenout?

 • Komunikovat se svatebním místem: zjistěte si jejich přístup k aktuální situaci a možnost přesunutí termínu. Zároveň se zeptejte, jaké termíny mají volné v následujích měsích v této svatební sezóně. Připravte se, že pokud chcete mít svatbu v pátek či sobotu, termíny budou z 99% plné a bude obtížné tento termín najít. Zvažte tedy termín v týdnu nebo neděli. Zjistěte si, jak je to se stornopoplatkem nebo s již zaplacenou zálohou. Zkontrolujte si také smlouvu, pokud jste nějakou podepisovali.
 • Zkontaktujte své svatební dodavatelé. I tady si ověřte možnost přesunutí termínu a volné termíny v této sezóně. Zjistěte si, zda posunutí termínu je podmíňován nějakým finančím poplatkem nebo zda to jde bezplatně. V případě, že vámi vybraný náhradní termín nebude vyhovovat dodavateli, počítejte s tím, že již zaplacená záloha vám nebude vrácena a zjistěte si, zda v případě, že dodavateli termín zrušíte, zda nemá stornopoplatek.
 • Spojte se také s oddávajícím. I tady si ověřte všechny možné varianty, volné termíny a možnost přesunu či zrušení svatby.
 • Za včasu informujte i vaše hosty! Ubezpečte je, že situaci sledujete a nastínte jim, jak se v téhle situaci pravděpodobně zachováte. Pokud se svatbu rozhodte zrušit nebo odložit, dejte jim včas vědět s tím, že je brzy budete informovat o náhradním termínu.

Rozhodně nečekejte, že vás budou dodavatelé kontaktovat sami. Pokud se Vás tahle situace týká, obraťte se na ně sami a zjistěte si vaše možnosti!

Většina dodavatelů a svatebních míst se k téhle situaci staví vstřícně a je i v jejich zájmu, aby se váš termín v nejlepším případě posunul a nezrušil. Všechno je o komunikaci.

Zrušení nebo přesunutí svatby kvůli koronaviru v Česku | Svatební agentura SimplyYes - Ostrava
Ilustrační foto
Zdroj: KMR Photography

Nepropadejte panice!

Zrušení nebo přesunutí svatby kvůli koronaviru? Pokud je to možné, nerušte svatby. Snažte se je přeložit na jiné termíny v tomto roce. Případně pak v roce následujícím, tedy 2021. Pokud jste na vážkách, počkejte a sledujte vývoj situace. Nepropadejte ale panice!

Podívejte se na to z jiného úhlu pohledu. Doba je uspěchaná, všichni se za něčím honíme a soutěžíme, kdo to udělá lépe a rychleji. Třeba nám toto období, které dřív nebo později přejde, ukáže, že ne všechno je samozřejmostí a navíc, aktuálně máme všichni více času na své nejbližší a na to, na co při denním shonu nemáme čas. Dá se říct, že toto období nám darovalo ČAS, a to je to nejcennější, co máme.

Věříme, že když všichni budeme zodpovědni a ohleduplní, situace se brzy uklidní a skončí. A nebojte, zase budete mít chuť a odvahu oslavit ten nejkrásnější den s těmi nejbližšími! Nakonec si ŘEKNETE SVÉ ANO BEZ STAROSTÍ!

Kdybyste si nevěděli rady, jak se svou situaci naložit, určitě se na nás obraťte. Rády vám pomůžeme! Kontakty najdete ZDE !

Přejeme vám všem pevné zdraví a věříme, že situaci všichni společně překonáme bez velkých ztrát. A všichni se vrátíme k naší krásné práci, kterou tolik milujeme! Snoubenci, naši svatební kamarádi (dodavatelé a subdodavatelé), svatební místa, a ostatní držte se!

Míša & Lucka