Jak vybrat svatební šaty a jaké jsou trendy pro rok 2023

31.3.2023

Výběr svatebních šatů by se dal přirovnat k pomyslné třešničce na dortu představující celé svatební plánování. Nevěsty mají s organizací velkého dne mnohdy tolik práce, že kýžená návštěva svatebního salonu spolu se zkoušením šatů a přípitkem proseccem je příjemnou odměnou během celého procesu. Jak správně vybrat svatební šaty a co bude letos in?

Svatební šaty v roce 2023

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že trendy v oblasti svatebních šatů jsou pro letošní rok jakýmsi pokračováním let předchozích. Stále jsou tak ve hře střihy mořská panna, splývavé boho, ale také korzetové šaty se širokou sukní. Naprostým trhákem pro letošní rok budou balonové rukávy, rozparky, rukavičky a také kovové či kožené pásky. Zkrátka detaily, které oslní na první pohled.

Co se týče materiálů, v roce 2023 budou hrát prim především krajka, tyl, šifon, žoržet a satén. Je tedy vskutku z čeho vybírat. Sáhnete-li po šatech, které jsou výjimečné například designovou výšivkou, úzkými ramínky či odhalenými zády, rozhodně trefíte do černého.

Foto: Michal Szydlowski

TIP: Nevíte si rady s výběrem svatebních šatů? V rámci naší služby svatba bez starostí vám rádi poradíme. Navíc tím, že budeme pomáhat s celou svatbou, dokážeme sladit styl šatů s ostatními prvky.

Jak vybrat svatební šaty

Mnohé nevěsty si marně lámou hlavu nad tím, jak vybrat ty nejlepší svatební šaty. A není divu, přeci jen se jedná pravděpodobně o tu nejdůležitější róbu v životě ženy. Jak tedy najít ty pravé? Začněte hledáním inspirace. Vyzkoušejte například pinterest, udělejte si svatební nástěnku a vkládejte na ní šaty, které se vám nejvíce líbí. Ve chvíli, kdy zavítáte do svatebního salonu, budete moci personálu ukázat svou vizi. Případně se můžete obrátit na módní návrhářky, které se na šití svatebních šatů přímo specializují. Doporučit můžeme například Sandru Švédovou.

Návštěva svatebního salonu

Jakmile dojde na samotnou návštěvu salonu, pátrejte po šatech, které jste si vysnila. Nicméně berte také na vědomí, že vám róby, po nichž nejvíce toužíte, nemusí zcela sedět. Je to podobné jako s výběrem džínů, na kamarádce možná vypadají hezky, ale vy byste se daleko lépe cítila v jiném střihu. Myslete na to při hledání těch správných šatů a pamatujte na to, že v nich strávíte valnou část svatebního dne. Měly by být nejen krásné, ale také pohodlné. Tato magická kombinace vám zaručí sebevědomí během celého svatebního dne.

TIP: Se střihem šatů vám nejlépe poradí zkušené obchodnice se svatebními šaty či personál v půjčovně. Nebojte se tedy zeptat zaměstnanců na jejich doporučení, a pokud na své vizi svatebních šatů trváte, hledejte společně cesty, jak se jim přiblížit.

Foto: Michal Szydlowski

Styl svatby

Vsadili jste na boho styl, nebo spíše půjdete cestou moderní a nadčasové svatby? Vaše šaty by měly celou svatbu doslova podtrhnout. Proto jejich výběr rovněž podřiďte stylu svatby. Logicky tedy nezvolíte odvážné šaty s výstřihem pro svatbu v kostele nebo dlouhé luxusní korzetové šaty pro svatbu na ranči. A pokud jste teprve na začátku celého plánování a máte zálusk na konkrétní typ šatů, snažte se mu přizpůsobit i zbytek svatby včetně tématu.

Doplňky ke svatebním šatům

Šaty samotné nejsou to jediné, co může udělat parádu. Vsadíte-li na jednodušší střih či styl šatů, nebojte se vybrat odvážnější doplňky. Mezi ně patří již zmíněné rukavičky, pásek nebo třeba delší závoj. Také ale můžete vsadit na květinový věneček, který je poslední roky velmi v módě. Stejný druh květin pak můžete zakomponovat do korsáže pro manžela a do celkové květinové výzdoby.

Samotnou kapitolu pak tvoří šperky. Místo květinového věnečku klidně zvolte třpytivou korunku či pár sponek a neváhejte rovněž ozdobit vaše uši a krk. Babičky vám možná budou vzpínat, že perly na svatbě přinášejí smůlu. Nicméně málokterý šperk je tak elegantní jako právě perlový náhrdelník či náušnice. Mějte však na paměti, že co se týče doplňků, méně je někdy více. A proto raději zvolte jeden výraznější prvek a několik drobnějších.

svatební šaty
Foto: Michal Szydlowski

Cena svatebních šatů

Cena svatebních šatů je jedním z hlavních ukazatelů, dle kterých se budoucí nevěsty rozhodují. Vše se odvíjí od toho, zdali si šaty pouze půjčíte, či si necháte ušít nové. Druhá varianta vás vyjde na částku přibližně od 5 000,- Kč až po desítky tisíc korun. Výhodou ušitých šatů je, že vám budou perfektně sedět, a navíc je můžete po svatbě prodat, takže získáte část svatebních nákladů zpět.

Půjčovné oproti tomu bývá v mnohých případech levnější, nicméně ani tato skutečnost již dnes není pravidlem. Záleží na druhu šatů, typu látky, zdobení a především na značce. A tak se vám během výběru svatebních šatů může stát, že i částka za půjčení se bude šplhat k desítkám tisíc korun. Na druhou stranu jedná se o váš velký den, který se již nikdy nebude opakovat, a proto se nebojte investovat do šatů tolik peněz, kolik uznáte za vhodné.

Zajímavost: V zahraničí se svatební šaty spíše prodávají, než půjčují. Například prodejna svatebních šatů Angels v Ostravě vám může s radostí ušít šaty na míru, které učiní váš svatební den nezapomenutelným.