Kolik stojí svatba v roce 2023 aneb Svatební rozpočet v kostce

2.2.2023

Řekněme si to na rovinu. Svatba mnohdy vyžaduje nemalý finanční obnos, proto byste se hned v úvodu měli zamyslet nad tím, kolik peněz chcete do vašeho velkého dne investovat. Kolik průměrně stojí svatba v České republice a jak přemýšlet nad svatebním rozpočtem?

Cena svatby: Co všechno v sobě skrývá?

Málokdo si umí představit veškeré náklady na svatbu a pravděpodobně i vy s nimi budete konfrontováni až nyní, kdy je pro vás toto téma aktuální. Cena svatby v sobě zahrnuje nejen náklady na pohoštění hostů, ale i tu poslední třpytivou dekoraci, která zdobí jídelní stůl, či myrty v klopách svatebčanů. Co všechno byste měli brát v potaz při přemítání nad svatebním budgetem?

Počet hostů

Ať chcete, nebo ne, počet hostů je jednou z nejvýznamnějších proměnných při organizaci svatby. Pokud budete organizovat velkou slavnost, kde se bude počet osob pohybovat v řádech desítek hostů, pak se tento faktor jistojistě propíše do celkových nákladů. Naproti tomu skromnější hostina, kde budete mít pouze pár svatebčanů, vás vyjde na významně nižší částku.

Míšin TIP: Svatba je o vás. Proto si rozhodně nenechte zasahovat do seznamu hostů a myšlenky na to, co by se mělo či nemělo, raději hoďte za hlavu. 

Svatební místo

Svatební místo je další důležitou položkou ve vašem rozpočtu. Rozhodnete-li se provést obřad na radnici v místě, kde máte jakožto snoubenci trvalé bydliště, pak vás vyřčení slůvka „ano“ vyjde zadarmo. Máte-li však spadeno na městský či obecní úřad, který je mimo vaše trvalé bydliště, pak budete muset za oddání zaplatit správní poplatek ve výši 1 000 Kč

Aktuálně jsou však čím dál populárnější svatby o víkendu, které mohou trvat i více dní. V takovém případě se vám do svatebního rozpočtu propíšou ceny za pronájem místa, za výjezd na obřad mimo vaše trvalé bydliště, případně i za ubytování hostů. A takové částky se již pohybují v řádech desetitisíců korun.

svatební hostina

Svatební hostina

I občerstvení hostů něco stojí a právě svatební hostina bývá jednou z nejdražších položek ve svatebním budgetu. Pochopitelně opět záleží na počtu hostů a také na dobrotách, které pro ně vyberete. Čím složitější a náročnější menu, tím vyšší částku budete muset zaplatit. Do nákladů na svatební hostinu můžete také počítat svatební dort, jehož pořizovací cena se mnohdy pohybuje od 3 000 Kč, ale také se může vyšplhat až do výše 10 000 Kč.

Míšin TIP: Pokud je mezi všemi svatebními náklady položka, na které byste rozhodně neměli šetřit, pak je jí svatební hostina. Jídlo totiž dělá svatbu, a pokud se vám na slavnostní tabuli objeví špatné jídlo, pak vezme pohoda svatebčanů rychle za své.

Svatební šaty a oblek

Šaty dělají člověka a v případě snoubenců to platí dvojnásob. Snad každá nevěsta touží po tom, aby ve svůj svatební den byla co možná nejkrásnější, a stejně tak i ženichové rozhodně nechtějí zůstat pozadu. Počítejte však s tím, že svatební šaty patří k těm největším finančním nákladům. Půjčovné svatebních šatů se pohybuje od 5 000 Kč, ty dražší však mohou stát i 20 000 Kč. Můžete se však rozhodnout pro ušití šatů na míru a jejich následný prodej. V takovém případě můžete ušetřit i několik tisíc. Pánské svatební obleky se pak pohybují od 3 000 Kč, přičemž horní hranice je přibližně stejná jako u svatebních šatů.

svatba

Ostatní svatební náklady

Náklady na svatbu mnohdy nemají hranic a kromě výše uvedeného se do nich propisují také náklady na:

  • svatebního fotografa,
  • svatební dekorace,
  • květiny a květinovou výzdobu,
  • oddávajícího (pokud se rozhodnete pro vlastního, který si za své služby účtuje poplatek),
  • hudbu (DJ, kapela),
  • mnoho dalšího.

TIP: Nevíte, odkud s plánováním svatby začít? Případně chcete kontakty na ověřené dodavatele? Domluvte si s námi svatební konzultaci. Během ní společně projdeme váš velký den krok po kroku a podělíme se s vámi o několik užitečných tipů.

Kolik průměrně stojí svatba v České republice

Jaká je tedy částka, kterou jsou snoubenci ochotni investovat do svatby? V ČR se cena za svatbu při průměrném počtu 50 hostů pohybuje od 100 000 Kč až po čtvrt milionu. Přičemž přibližné náklady na jednoho hosta činí okolo 3 000 Kč. Údaje z roku 2019 také ukazují, že přibližně 42 % svateb si plně hradili sami snoubenci. To znamená, že zbylé polovině pomohli s financováním hosté.

I vy můžete svatebčany vyzvat, aby vám na svatbu přispěli. Tento trend bývá poslední roky čím dál oblíbenější, a pokud i vy už nyní víte, že náklady na svatbu pro vás budou velkým zásahem do rodinného rozpočtu, nebojte se místo hmotných svatebních darů „poptat“ od svých hostů spíše finance.

Jak přemýšlet nad svatebním rozpočtem

Aktuální energetická krize a spolu s ní i další doprovodné faktory se pochopitelně promítají také do nákladů na svatbu, které se zvedly o 10–20 %. Proto se snažte nad rozpočtem přemýšlet kriticky a zvažte, co je pro vás opravdu důležité a bez čeho se spíše obejdete. Pátrejte po informacích do hloubky, poptejte více míst i dodavatelů. Ideálně si vytvořte kalkulaci ve formě excelovské tabulky, kde si můžete jednotlivé položky rozpracovat a porovnat jednotlivé ceny.

Ne vždy musíte jít cestou nejlevnějšího řešení, na druhou stranu v mnoha případech můžete výrazně ušetřit, pokud začnete náklady na svatbu řešit s předstihem nebo rozhodnete-li se pro svatbu mimo hlavní sezónu.