Rychlá svatba na úřadě versus přes agenturu aneb Jak na last minute svatbu

26.6.2023

Letní svatební sezóna je v plném proudu a to znamená jediné. Snad veškerá svatební místa praskají ve švech, z restaurací zní cinkot příborů a půjčovny svatebních šatů téměř zejí prázdnotou. Co když ale chcete uspořádat veselku na poslední chvíli? Poradíme vám, jak na to!

Rychlou svatbu zařídíte i během několika dnů

Věřte nebo ne, ale svatbu dnes dokážete naplánovat i během pár týdnů. Pro její zorganizování potřebujete nevěstu, ženicha, svědky, oddávajícího a snubní prstýnky. Zbytek je jen parádou navíc, která je ve skutečnosti nepovinná. Bílé šaty snadno zakoupíte v butiku nebo můžete poprosit šikovnou kamarádku či maminku, aby vám je ušila. Ženich už zdaleka nemusí chodit v obleku. Obzvlášť v létě můžete sáhnout po lehké lněné košili a plátěných kalhotách. Květiny můžete objednat téměř v jakémkoliv květinářství, restauraci zamluvte nejlépe na všední den a svatebčany pozvěte osobně.

Svatba na úřadě

Plánujete-li svatbu na poslední chvíli, jednou z možností je vzít se na úřadě. Civilní sňatek je však skvělou variantou, i pokud chcete na svatbě ušetřit. A jak postupovat? Nejprve se rozhodněte pro město, ve kterém se toužíte vzít. Myslete ale na to, že dané město musí mít matriku. V ideálním případě zvolte místo bydliště nevěsty nebo ženicha. Samozřejmě se můžete vzít i na jiném úřadě, to však může celý proces prodloužit. Rychlé zařizování svatby se tak vmžiku promění v dlouhé čekání ve frontách na úřadech.

Jakmile vyberete místo, následuje hledání a volba matriky. Ty většinou vypisují termíny na začátku daného roku. Je tedy možné, že na vás zbyde jen posledních několik míst. Proto neváhejte a rezervujte si čas a datum a až poté o svém velkém dni informujte ostatní. Posledním krokem je rezervace termínu, kterou zvládnete po telefonu, přes webové stránky nebo osobně.

Tip: Nezapomeňte, že i v případě rychlé svatby je zapotřebí mít s sebou veškeré důležité dokumenty. Zejména pak občanský průkaz, rodný list, vyplněný dotazník k uzavření manželství a další.

Rychlá svatba přes svatební agenturu

Patříte mezi typy lidí, kteří nechtějí svatbu plánovat? Pak se obraťte na svatební agenturu! Míša Nedomová, majitelka svatební agentury Simply Yes, říká: „Pokud se rozhodnete pro rychlou svatbu, jsme schopni ji zařídit klidně i do měsíce. Vše pochopitelně záleží na detailnějších podmínkách. Jestliže vám nevadí, že se váš velký den bude odehrávat například v neděli nebo ve středu, pak je vysoká pravděpodobnost, že to zvládneme.“ Někteří snoubenci však mají náročnější představy ohledně výzdoby, občerstvení či místa. V takovém případě by se plánování rychlé svatby mohlo značně prodloužit. „Zařízení takové svatby nám zabere minimálně 3 měsíce. Často se také stává, že mají klienti vyřešené místo, datum, fotografa i kameramana, ale zbytek chtějí zastřešit agenturou. Pohledem klientů je to kupa drobností, pro nás je to velký kus práce, který většinou stihneme zastřešit do 3 měsíců,“ dodává Míša.

Toužíte po rychlé svatbě bez starostí? Napište nám!

Svatební fotograf a svatební dort

Co se týče svatebního fotografa a dortu, jedná se o položky, které je lepší rezervovat s předstihem. V případě rychlé svatby ale neplatí žádná pravidla, a proto se nezdráhejte pokusit sehnat profíky, kteří by měli v daném termínu čas. Zapátrejte na internetu, ale také se poptejte známých, zdali nemají ve svém okolí někoho, kdo by se ujal pořizování snímků či obstarání sladkého občerstvení. Dávejte si však pozor na amatéry. I když se jedná o rychlou svatbu, rozhodně nesnižujte ze svých představ a požadavků. Na druhou stranu se nebraňte kompromisům, které vám však budou dávat smysl.

Pozvánky na svatbu

Svatebčany můžete pozvat osobně. To platí zejména ve chvíli, kdy jste se rozhodli pozvat pouze svědky a úzký rodinný kruh. Přejete-li si však mít na své svatbě více hostů, vytvořte facebookovou skupinu, ve které oznamte všechny detaily svatby. Nebo popusťte uzdu kreativitě a vyrobte si svatební oznámení sami. Poté jej nechte vytisknout v nejbližší tiskárně. V neposlední řadě si můžete nechat vytvořit svatební web. Jeho tvorba však zabere i několik dní, proto si bedlivě promyslete, zda máte na takovou variantu čas i finance.